Açıklama

İNÖNÜ MAĞARALARI VE KALESİ

 Eskişehir İli, İnönü İlçesi, Merkez ve Orta Mahallesinde yer alan, Kültür Bakanlığı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 11.06.1982 gün ve A-3585 sayılı kararı ile tescilli İnönü Kalesi ve İnleri; İnönü’nün yaslandığı büyük dikliğin orta bölümünde bulunmaktadır. Eskişehir İnönü-Kütahya karayolu veya Ankara-Eskişehir-İstanbul demir yoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Giriş ağzı büyük olan mağara çok uzaktan görülmektedir. İnönü (Sarısu) Ovası’nın güney kenarında yer alır.

İnönü Mağaraları; Eskişehir’in İnönü ilçesinin güneyini boydan boya kaplayan volkanik kökenli dağların kuzeye bakan tarafında büyüklü küçüklü birçok mağaradan ibarettir. Prehistorik çağlarda konut olarak kullanılan mağaraların tabanlarında Tunç Çağı’na ait çanak çömlek gibi bulgulara da rastlanmıştır. Frigya, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti’nin izlerini taşıyan mağaralar, kimi zaman sığınak kimi zaman da kale olarak kullanılmıştır. Yerden yaklaşık 25 metre yükseklikte bulunan mağaralara 105 basamaklı merdiven yoluyla ulaşılmaktadır. Tarihi mağaraların genişliği 27 metre, arkaya uzunluğu da 20 metredir. 

05.04.2021 tarihinden itibaren restorasyon ve çevre düzenleme projesi ile ilgili çalışmalara başlanmış olup; çalışmaların 2022 yılı sonunda bitirilmesi planlanmaktadır. 

Yorum Yap & Değerlendir

“İnönü Mağaraları” için ilk yorum yapın.