Açıklama

Sakaryabaşı, (Sakarıbaşı) Eskişehir’in Çifteler ilçesinde yer alan Sakarya Nehri’nin doğduğu yer olarak kabul edilir. Suyu genelde 19-20 derecedir. Piknik alanlarıyla ziyaretçi çeken bu nokta ilçenin turizm merkezidir.

Bölgede 5 ayrı kaynak bulunur. (Sakarıbaşı kaynağı, Gökgöz kaynağı, Kırkkız kaynağı, Ilıksu kaynağı ve Göztaşı kaynağı.) Gökgöz kaynağı temiz ve berrak suyu nedeniyle dalış için bir merkez haline gelmiştir

GÖKGÖZ

Sakaryabaşı mesire yerinde bulunan dalış bölgesi, dört buçuk metre derinliğe sahip. Bölgeler arasında en çok canlı çeşitliliğinin bulunduğu ve endemik bir tür olan Palaemonates Turcaum karidesinin en çok yaşadığı yer. Eğitim dalışları, eğitmenler eşliğinde bu bölgede yapılıyor.

KARABURGU

Gökgöz gözesine yaklaşık 500 metre mesafede bulunuyor. Bölgede sığ su içinde ilerlerken aralarında bir metre mesafe bulunan iki çukur bulunuyor. Derinlikleri sekiz metre olan çukurların tabanında çok yüksek debiyle çıkan kaynak bulunuyor. Su kaynağına ulaşmak, suyun yüksek debisinden dolayı oldukça zor. Bu kaynaklar saniyede altı ton su çıkarıyor. Aralarında bir metre mesafe olmasına rağmen kaynakların birinden kum, diğerinden çok ince çakıl taşı püskürüyor. Bu da kaynakların farklı damarlardan geldiğini gösteriyor. Yeşilin birçok tonlarına sahip bitki örtüsüyle adeta görsel şölen sunuyor. Bölgede en çok göze çarpan canlı ise bir metre boyutundaki istilacı İsrail yayın balıkları.

KIRKKIZ

Gökgöz gözesine yaklaşık 600 metre mesafede olan ve koridor şeklinde 800 metre uzunluğunda olan bölgenin kaynak noktası beş metre derinliğe sahip. Yüzeyi yoğun bir yosun tabakasıyla kaplı olan bölgenin en önemli özelliği yosunların arasından süzülen güneş hüzmeleri ile adeta yağmur ormanlarını andıran görsele sahip olması.

BAŞKURT

Başkurt köyünden sonra yaklaşık iki kilometre mesafede bulunan bölge, favori noktalardan biri. Burada beş tane göze menderesler yapıyor, en son ve en büyük gözeyi oluşturduktan sonra koridor şeklinde devam ediyor. Beş gözeden sadece en büyük olana dalış yapılabiliyor. Sekiz metre derinlikte ve huni şeklini almış göze üç farklı yerden kaynıyor ve mevsimlere göre değişiklik gösteren kaynaktan püsküren kum taneleri, kışın 10 cm iken, ilkbaharda üç metre yüksekliğe çıkabiliyor. Aralarında bir metre bulunan üç su kaynağından birisinde salyangoz kabuklarının püskürmesi ile kaynaması mucize gibi… Mavinin birçok tonuna burada şahit olmak mümkün. Bu bölgede en çok gözlenen canlı türü ise Barbus Tauricus Kessler alabalığı…

Resimler

Yorum Yap & Değerlendir

“Çifteler Dalış Merkezi” için ilk yorum yapın.