Eskişehir'de ne yenir

Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir’de ne yenir? Tipik bir Anadolu kentinden çok daha farklı atmosfere sahip Eskişehir, gerek hafta sonu kaçamakları gerekse de uzun süreli tatiller için tercih edilebilecek ideal destinasyonlar arasında yer alıyor.

Kentin popülaritesindeki artış konusunda tabii ki Avrupai görünümünün payı büyük. Ancak Balkanlar‘dan ve Kırım‘dan göç edenlerin kentin kültürüne yaptıkları katkı da bu durumda önemli paya sahip.

Özellikle Tatarlar sayesinde Eskişehir, zengin bir mutfağa sahip. Bu zenginliği merak ediyor ve “Eskişehir’de ne yenir?” diyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü kentte tadına bakma fırsatı yakalayacağınız popüler lezzetler hakkındaki detaylı bilgileri bu yazımda sizler için derledim.

Kentte tatil yaparken ziyaret edebileceğiniz mekânların hangileri olduğunu “Eskişehir Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. Alışveriş ve eğlence olanakları ile ulaşım seçenekleri içinse “Eskişehir Gezi Rehberi” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Göbete

 

Son yılların en popüler turizm merkezlerinden Eskişehir’de bulabileceğiniz en ünlü yöresel lezzetlerden bazıları:

  • Çibörek
  • Balaban Köfte
  • Kuzu Sorpa
  • Met Helva
  • Göbete (Tatar Böreği)
  • Yufkalı Büryan
  • Kıygaşa
  • Cevizli Haşhaşlı Ekmek
  • Leblebi Kurabiyesi

Adı geçen tüm bu lezzetlerin tadına bakabileceğiniz en popüler noktaların bilgilerini yazı devamında bulabilirsiniz…

Çibörek

Eskişehir’e özgü lezzetlerin başında, aslında bir Kırım Tatar yemeği olan çibörek geliyor. Kentin kültürel açıdan zenginleşmesinde büyük payı olan Tatarlar, lezzeti ile adeta bağımlılık yaratan bu hamur işine ŞuberekÇiberekŞırbörek gibi isimler de vermiş.

Kıpçak lehçesinde “lezzetli börek” anlamına gelen tarif, ülkemizde ise genelde “çiğ börek” şeklinde yanlış yazılıyor ve telaffuz ediliyor.

Çibörek’in asıl tarifinde az yağlı kıyma ve ince kıyılmış kuru soğan kullanıyor. Tabii isteyen için peynirli olarak da hazırlanabiliyor. Börekler pişme aşamasında bol miktardaki yağa atlıyor. Ancak genel kanının aksine, kıvamında bir çibörek asla fazla yağ çekmiyor. Haliyle çıtırlığını da koruyor. Çiböreğinizin yanında siz de benim gibi bol köpüklü ayran tercih edebilirsiniz.

Nerede yenir? Başta büyük şehirlerimiz olmak üzere birçok yerde çibörek yapan yerleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Ama bu lezzeti bir de yerinde denemek isterseniz Papağan Çibörek EviEskişehir MutfağıHas Kırım BörekçisiTatar Evi Çibörek EviAlpu Çibörek EviEskişehir Çibörek Evi‘ni tercih edebilirsiniz.

Balaban Köfte

 

Eskişehir tatili sırasında tadına bakma fırsatı bulacağınız bir diğer özgün lezzet ise Balaban Köfte. Bir benzeri Bursa’da “pideli köfte” adıyla tüketilen balaban da Kırım’dan kente göç eden Tatarlar’ın beraberlerinden getirdikleri tarifler arasında yer alıyor. Hatta bazı mekânlarda kebap olarak da nitelendirilen köftenin adının Kıpçak lehçesinde “büyük” anlamına geldiği söyleniyor.

Balaban köfte hazırlanırken pideler önce kare şeklinde kesiliyor ve ardından kemik suyuna batırılıyor. Bu şekilde lezzeti artırılan pide parçaları tabağa yerleştirildikten sonra sırasıyla sosyoğurt ve tereyağı ekleniyor.

Hazırlanan tabağa ızgarada pişen köftelerin konulmasıyla balaban köfte servise hazır hale geliyor. Eğer bu tarifi denemek isterseniz çok geç saatlere kalmamanızı öneriyorum. Çünkü şehirdeki köfteciler, bu lezzeti her gün belirli bir porsiyon hesabıyla sunduğundan ve talep çok olduğundan erkenden tükenebiliyor.

Nerede yenir? “Eskişehir’de balaban köftesi yemek için nereye gitmeliyim?” sorusuna cevap arıyorsanız sizlere Fahrettin Usta Balaban Kebap SalonuAbdülselam Balaban Kebap Salonu ve Es Balaban Kebap Salonu arasından seçim yapabileceğinizi söyleyebilirim.

Kuzu Sorpa

 

Kırmızı et tüketmeyi seviyorsanız Tatar kültüründe bin yıllık tarihe sahip kuzu sorpayı beğeneceğinizi düşünüyorum. Tatarlar, sadece kokusuyla bile birçoklarını etkilemeyi başaran çorbayı Kırım’da yaşamlarını sürdürürken yeni yılın başlangıcı sayılan tepreş kutlamaları için hazırlıyormuş. Şimdiyse bu lezzet onlar için hasreti, gezginler açısındansa damak çatlatan gastronomik şöleni simgeliyor.

Kuzu sorpa, besleyiciliği ve doğallığı ile öne çıkıyor. “Eskişehir’de ne yenir?” merakı içerisindekilerin rahatlıkla deneyebilecekleri bu tarifte; kuzu etiyoğurtsoğanun ve suya yer veriliyor. Lezzetinin artması ve görünümünün zenginleşmesi için ayrıca taze nane ve kırmızıbiber kullanılıyor.

Met Helva

Eskişehir’de deneme fırsatı bulacağınız özgün lezzetler yalnızca yemeklerden oluşmuyor. Met helvası gibi tatlılar da yöre mutfağının vazgeçilmezleri arasında.

Aslında şehirde helva denildiğinde akla birçok çeşit geliyor. Ancak met, gerek kültürel kökeni gerekse de lezzeti ile diğerlerinden ayrılıyor. Dokusu ve tadı ile pişmaniyeyi andıran helvanın, çelik-çomak olarak da bilinen geleneksel met oyunu ile bağlantılı olduğu biliniyor.

2-3 santimetre çapındaki silindir şekle sahip met helvasının yapımında unyağşekerlimon ve su kullanılıyor. Eskiden, Eskişehir’e özgü tatlının yapımından oyunda yenilen taraf sorumluymuş.

O dönem elle çekilerek tüketime hazır hale getirilen enerji dolu yiyeceğin günümüzde imalat aşamasında kısmen de olsa makineleşme söz konusu. Tabii biraz araştırma yaparak halen daha klasik yöntemlerle helva yapan yerler bulabilirsiniz. Benim sizlere tavsiye edeceğim yer ise Odunpazarı’ndaki Tanınmış Helvacı.

Göbete (Tatar Böreği)

 

Eskişehir tatilim sırasında “Tatarlar hamursuz doymaz.” şeklinde bir söz duymuştum. Göbeteyi ya da diğer adıyla Tatar böreğini görene kadar ne demek istediklerini tam olarak anlamamıştım.

Geleneksel hamur işi; hazırlanışında kullanılan malzemeler, görünüm ve lezzet itibariyle Çerkezlerin fıccın adını verdikleri yemeği andırıyor. Anadolu’nun farklı yerlerinde ayrıca “leğen gömmesi” ya da sadece “gömme” adıyla anılan benzer lezzetleri görmeniz mümkün.

Göbete’nin yapımı için önce derin kapta hamur yoğruluyor. Daha sonra hamur iki parçaya bölünerek büyük kısmı tepsinin altına yayılıyor.

Bunun üzerine kuru soğan, kıyma ve tuz ve karabiberden oluşan iç harç dökülüyor. İç harç ne kadar çok olursa böreğin lezzeti de o kadar artıyor. Harcın üzeri kalan hamurla kapatıldıktan sonra pişmesi için fırına yerleştiriliyor. Tatar böreği, genelde ayran veya çay ile servis ediliyor. Bu güzel lezzeti dilerseniz Ayten Usta Gurme Restoran‘da deneyebilirsiniz.

Yufkalı Büryan

 

Siirt ve Bitlis yöresine ait bir yemek olan büryanı, günümüzde Türkiye’nin birçok yerinde iyi yapan yerler bolca bulunuyor. Ancak Eskişehir halkı, bu damak çatlatan tarife ufak eklemeler yaparak daha da tadına doyulmaz bir lezzete dönüştürmeyi başarmış. Haliyle ortaya “Eskişehir’de ne yenir?” diyenlere mutlaka yemelerini tavsiye edeceğim yufkalı büryan çıkmış.

Kuyu kebabının bir çeşidi olan yufkalı büryanın hazırlanışında çoğu adım aslında orijinali ile aynı. Ana malzeme olarak restoranlarda kuyuda veya fırında pişirilmiş kuzu eti kullanılıyor. Evlerde ise beyaz et kullanıldığı da oluyor.

Haşlanmış pirinç, soyulmuş badem ve soğan çeşitli baharatlar harmanlanarak pişen etle birlikte yufkanın içerisine koyuluyor. Servis öncesi son aşamada ise yemek yeniden fırına veriliyor.

Kıygaşa

 

Kahvaltıda hamur işi tüketmekten hoşlanıyorsanız pişiye oldukça benzeyen kıygaşayı da beğeneceğinizden eminim. Eskişehir mutfağının sevilerek tüketilen birçok lezzeti gibi diğer adı keşmeşe olan bu tarif de Kırım Tatar kökenli.

Tatarlar, tıpkı Ege’de olduğu gibi arife ve kandil gibi özel günlerde hamur işini pişirerek komşularına ve akrabalarına dağıtıyor. Böylece bu tarif, alelade bir yemek olmaktan çıkarak komşuluk ilişkilerini güçlendiriyor.

Yanında peynir ve çay olduğunda tabaklar dolusu yenebilecek hale gelen kıygaşanın yapımı oldukça basit. Hazırlanan hamur, kızgın yağa atılarak pişiriliyor. Ekstra lezzet vermesi için bazen hamura çörek otu eklenebiliyor.

Sadesi oldukça meşhur ve yaygın olsa da fırsatını bulursanız içli olanlarını denemenizi tavsiye ederim. İç olarak ya lor peyniri ya da kıyma kullanılıyor.

Cevizli Haşhaşlı Ekmek

 

Adı Eskişehir ile özdeşleşmiş cevizli haşhaşlı ekmeğin tadına bakma fırsatını, tarihi atmosfere sahip Odunpazarı’nı ziyaret ettiğimde bulmuştum. Her gün bölgedeki fırınlarda taze olarak satışa sunulan bu enfes lezzet, evlerde de sıklıkla yapılıyormuş. Haşhaş ve cevizin birlikteliği çöreğe hoş bir lezzet katıyor.

Cevizli haşhaşlı ekmeğin yapımında yoğurt, süt, zeytinyağı ve yaş maya içeren hamur kullanılıyor. Bu hamur küçük bezeler haline getirildikten sonra oklava yardımıyla açılıyor. İncecik hale getirilen hamurun üzerine haşhaşlı iç ve ceviz serpiliyor. Son safhada ise hamura şekil verilip fırında pişmeye bırakılıyor.

Leblebi Kurabiyesi

Çay saatlerine keyif katan leblebi kurabiyesi “Eskişehir’de ne yenir?” sorusunun cevaplarına odaklandığım yazımda sizlere tadına bakmanızı önereceğim son lezzet.

Üstelik bu tarifin, ufak çaplı da olsa çocukluk anılarınızı canlandıracağını düşünüyorum. Çünkü yapımında, 1980’li yılların sonuna kadar bakkallarda satışı yaygın olan leblebi tozu kullanılıyor. Kolayca anlayabileceğiniz üzere kurabiyenin adı da buradan geliyor. Ağızda dağılan leblebi kurabiyesinin bir diğer adı talkan kurabiyesi.

Odunpazarı Bölgesi‘nde gezerken met helva, cevizli ekmek ve leblebi kurabiyesi satan bolca dükkan bulabilirsiniz.

Eskişehir’de ne yenir yazısı boyunca şehirdeki en popüler yöresel yemekler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım.

Kaynak: https://gezipgordum.com/eskisehir-de-ne-yenir/